Quantcast
Channel: Harc Med Blog » Informacje
Viewing all articles
Browse latest Browse all 69

Współczesne lokaty bankowe

$
0
0

Sposób w jaki lokata bankowa przynosi zyski jest bardzo prosty. Wpłacamy środki do banku i jedynym warunkiem otrzymania wynagrodzenia jest dotrzymanie terminu lokaty. Co prawda istnieją także lokaty bankowe, które wychodzą na przeciw wymaganiom klientów, którzy chcą mieć komfort wypłacenia środków z lokaty w dowolnym momencie bez utraty odsetek, ale są to przypadki sporadyczne. Nasze pieniądze będąc na lokacie generują odsetki, które są naszym zyskiem. Otrzymujemy je przy zakończeniu lokaty, ewentualnie we wcześniej umówionych ratach.

Różne metody oprocentowania

Obecnie możemy spotkać się z bardzo różnymi metodami oprocentowania lokat. Tradycyjnie podawana jest stawka roczna, która jest stała. Istnieją jednak zmienne rodzaje oprocentowania. Wymienić tu można tzw. Oprocentowanie dynamiczne. Polega ono na tym, że z miesiąc na miesiąc trwania lokaty oprocentowanie rośnie. Tak więc w pierwszym miesiącu nasze środki podlegają najniższej stawce oprocentowanie, w ostatnim zaś najwyższej w całym okresie. Oferty lokat o dynamicznym oprocentowaniu kuszą wartościami z końca okresu inwestowania, które są wyższe niż średnia rynkowa. Należy tu jednak zachować zdrowy rozsadek i wyliczyć średnie oprocentowanie z całego okres. Taką wartość można bowiem porównywać ze stawkami oprocentowania stałego. Innym rodzajem oprocentowania zmiennego jest takie, które uzależnione jest od warunków rynkowych. Stawka składa się wtedy z wartości bazowej powiększanej o wybraną stopę rynkową. W takim przypadku można jedynie prognozować ile zarobimy na danej lokacie.

Lokata tradycyjna a internetowa

Coraz popularniejsze są lokaty internetowe. Można je zakładać bez wychodzenia z domu. Bardzo często wystarczy wręcz jedno kliknięcie w telefonie, jeżeli mowa o lokacie bankowej zakładanej w banku, w którym mamy już konto. Jeżeli nie mamy żadnej umowy w danym banku, to lokatę zwykle można założyć całkowicie przez Internet. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim wygodne, ale także często wiąże się z promocyjnym oprocentowaniem, którego nie można uzyskać w oddziałach banku – najnowszy ranking lokat dostępny na http://konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/04/rankingkontoszczednosciowych.html.

Kwestie podatkowe

Od każdej zarobionej kwoty na lokacie bankowej konieczne jest odprowadzenie podatku. Mowa tu o podatku od zysków kapitałowych, którego stawka wynosi 19 %. Oprocentowanie lokaty powinniśmy więc skorygować o stawkę podatku w celu obliczenia faktycznej stopy zwrotu z danej lokaty.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 69

Latest Images

Trending Articles